Cahil Cühela

Blogger SEO Ayarları Nasıl Yapılır?

SeoSeo & Siber Güvenlik

 

Güncel Blogger (blogspot) SEO Ayarları

SEO, Search Engine Optimization’un kısaltmasıdır. Arama motorları ise SEO işlemlerini web sitesinde kolay bir şekilde tarama işine yaramaktadır. SEO’nun Türkçe açılımı Arama motoru optimizasyonudur. SEO’yu diğer bir tanımla herhangi bir web sitesi hakkında arama motorları için iyileştirme çalışmalarının yapılması çalışmalarına verilen isimdir. SEO’nun asıl amacı web sitesinin kalitesinin arttırılması ve arama motorunda en üst sıralara çıkmasını sağlamasıdır. Bu sayede ziyaretçi sayısı da artmaktadır. Yazımızda Blogger SEO ayarları’na geçmeden önce birkaç bilgi vereceğiz.

Blogger SEO Ayarları

SEO’nun Gerekli Olmasının Nedenleri

SEO teknoloji dünyasında web siteleri için çok sık kullanılmaktadır. SEO’nun gerekli olmasının nedenleri arasında birçok unsur bulunmaktadır. Bu nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 • –        Web sitenizin tıklanabilirliğini arttırarak ziyaretçi sayılarınızı arttırmak
 • –        Web sitenizi korumak, kalitesini arttırmak ve maddi değerini arttırmak
 • –        Geri dönüşleri en üst seviyeye getirmek
 • –        Sitenizin markasının değerini arttırmak
 • –        Ziyaretçilerin sitenize olan güvenini arttırmak
 • –        Sitenizin reklam oranını arttırmak

Bloğunuzda yazı yazdığınızda, kalıcı bağlantıyı düzenlemek için seçeneğiniz vardır. Fakat bu seçeneği sadece kalıcı bağlantıyı düzenlemek amacıyla kullanabilirsiniz. Ayrıca kalıcı bağlantıda anahtar kelimeler kullanmak size büyük avantajlar sağlamaktadır. Blog yazınızı yazdıktan sonra aslında o yazı için link oluşur. Siz bu linki manuel bir şekilde düzenleyebilirsiniz. Linki düzeltmeniz için sağ tarafta bulunan panelde “Kalıcı Bağlantılar” kısmında “Özel Kalıcı Bağlantı” yazan yeri tıklayın. Daha sonra da istediğiniz bölümleri düzenlemeye başlayabilirsiniz. Blogger SEO Ayarları’nda anahtar kelimenin fazla olması, sitenizin üst sıralara çıkması için önemli bir ayrıntıdır. Anahtar kelimelerinizin az olması demek, sıralamalarda alt seviyelerde olmasına neden olacaktır. Seçtiğiniz konunun başlığına uygun bir içerik yazmalısınız ve içeriğin içinde de anahtar kelimeleriniz mutlaka olmalıdır. Ayrıca başlıklarınızda da anahtar kelimelerin olmasına mutlaka dikkat edin. Çünkü başlıkta anahtar kelime olması da SEO ayarları için arama motorunun sizi üst sıralamalarda tutacağının garantisidir. Bloğunuz için yazdığınız yazı bittikten sonra, yazınızı tekrar gözden geçirin, anahtar kelimelerin uygun yerde olup olmadığını tekrar kontrol edin ve düzeltilmesi gereken alanlar varsa düzenleyin.

Blogger SEO Ayarları İçin Yayının Başlık Şeklini Düzenlemek

Google de bir yazı arattığınız zaman öncelikle sitenizin başlığı daha sonra da yazılarınızın başlığı gözükmektedir. Örneğin; “Site İsmi: Yazının Başlığı” şeklinde olduğunu düşünelim. Bu durum arama motorunda yazınızın kötü bir şekilde gözükmesine neden olmaktadır. Google arama motorunda arama yaparken insanların dikkatini çekecek olan başlık şekli “Yazının Başlığı: Blog İsmi” şeklindedir. Blogger SEO ayarları için yayının başlık şeklini düzenlemek istiyorsanız yapmanız gereken şeyler şu şekilde sıralanabilir:

 • Blogger panelinizde sol menüde bulunan Tema kısmına tıklayın
 • Sayfanın ortasında olan HTML’i düzenle butonuna tıkladıktan sonra kodların bulunmuş olduğu herhangi bir alana tıklayın
 • CTRL+F tuşlarına basarak arama kutusunu açın
 • <title>data:blog.pageTitle/></title> kodunu aratın ve bulduğunuzda silin
 • Daha sonra sildiğiniz yere aşağıdaki kodu yazın.

<b:if cond= ‘data:blog.pageType == &qu <title>data:blog.title/></title> <b:else/> <title><data:blog.pageName/></title> </b:if>

 

 • Şablonu kaydedin. Sonuç olarak sorununuz düzeltilmiş olacaktır.

Blogger Meta Ayarları

Blogger meta ayarları bloğunuzun hakkındaki etiketleri göstererek sitenizin ne üzerine olduğuna dair arama motorlarına bilgi vermektedir. Dolayısıyla meta ayarlarınızı yapmanız sizin tanınabilmeniz için iyi olacaktır. Şablona girerek gerekli olan ayarlamaları yapın ve bu ayarlamalar da anahtar kelimeler ve blog adı vb şeklindedir. Eğer isterseniz yazar ismini de ekleme yapabilirsiniz.

Makale Editörü: Hüseyin AKTAŞ | cahilcuhela.net

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir