Ön alım hakkı nedir ( Şufa hakkı )

Taşınmaz İşlemleri

Şufa hakkı ( önalım hakkı ) bir taşınmaz üzerinde kişiye öncelikli alım hakkını sunan bir haktır. Amiyane bir tabirle hissedarı olduğunuz bir taşınmazın başka birine sizden habersiz satılması durumunda kanuni süreler içerisinde mahkemeye başvurup önceliğin sizde olup bu hissenin size satılmasını talep edebilirsiniz.

Şufa hakkı ( önalım hakkı ) ‘nın bir kaç şekli vardır bunları aşağıda irdeleyeceğiz.
  • Hissedarı olduğunuz taşınmazda maliklerden biri size sormadan dışarıdan başka birine hissesini satılırsa Şufa hakkı ( önalım hakkı )’nız mevcuttur.
  • Tarım arazisi ise taşınmaz hissedarı dışında komşu taşınmaz maliği iseniz yine Şufa hakkı ( önalım hakkı ) ‘nız mevcuttur.
  • Sözleşme yapıp kanunen 10 yıl geçerli olacak şekilde Şufa hakkı ( önalım hakkı )nız mevcuttur.
Şufa hakkı ( önalım hakkı ) kullanılabilmesi için öncelikle taşınmaz maliği bir yeri satmadan teklif etmelidir. Satıştan sonra noter aracılığı ile alıcı tebligat çekerek paydaşlara bilgi verirse , paydaşlar 3 ay içinde bu hakkı kullanmadıkları zaman düşer. 
Eğer tebligat çekilmediyse satış tarihinden itibaren  2 yıl içerisinde bu hak kullanılmadığı durumda yine düşer.
Sözleşmeye dayalı olan Şufa hakkı ( önalım hakkı ) için zaten kanunen 10 yıllık süre var. Tapuya şerh düşüldükten sonra bu süre dolunca bir hükmü kalmaz.
Şufa hakkı ( önalım hakkı ) ile ilgili belirtilen süreler hak düşürücü süreler olup sürenin dolması ile dava açma hakkı düşer.

Cahil Cühela NET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir