Cahil Cühela

Pentest Alanında Kendinizi Geliştirmek İçin Rotanızı Nasıl Çizmelisiniz?

Uncategorized

 Konumuzun bütünlüğünü göz önüne aldığınız zaman, Pentest alanında kendinize göre rotanızı oluşturabilirsiniz. Yinede Başlangıç seviyesindeki arkadaşlarımızı düşünerek, Pentest sektörüne giriş yapmak ve bu alanda belli bir bilgi seviyesinde ilerleme kaydetmek isteyenlere bir rota haritasını çizelim.

Pentester olmak isteyenlere yönelik verebileceğimiz bilgiler:

  • 1- Pentest (Sızma Testleri) alanında yetkinliğini tamamlamak ve bu sektörün kazananlarından olmak isteyenler, her şeyden önce bu alana meraklı bir bakış açısı içersinde olmalılar.
  • 2- Kullanacağınız işletim sistemi Linux (Kali) tabanlı olması sizlere artı bir değer kazandıracağını ve Linux işletim sistemi  bilmeleri durumda, Pentest alanında daha hızlı ilerleme kaydedebilme olanağına sahip olacağını söyleyebiliriz.
  • 3- Özellikle siber güvenlik alanındaki yenilikler yakından takip edilmeli ve inovasyonlara açık olmalılar. (Önerebileceğimiz platform, cyber-warrior.org)
  • 4- Siber güvenliğe dair yapacağınız her türlü araştırmaların sizlere büyük katkılar sağlayacağının altını çizerek uygulamalı çalışmalara korkusuzca/çekinmeden (deneme yanılma yöntemiyle) bir an önce başlamalısınız.

Uyarı.

Linux (Kali) işletim sisteminin kullanımı hakkında muhakkak bilgi sahibi olmaya çalışın. Sızma testleri özel için geliştirilmiş “Debian” tabanlı bir Linux paket dağıtımı olarak karşımıza çıktığını, özellikle siber güvenlik sızma testi çalışmaları yapmak isteyenler için kullanılan platformdur. Konumuza bağlı olarak ayrıca Adli bilişim çalışmalarında da aktif olarak kullanıldığını söyleyebiliriz. Bir çok  Pentest/Penetrasyon araçlarını bünyesinde barındıran Kali Linux’u kullanmanız durumda, Pentest alanında sizleri bir adım öne ileriye taşıyacağını söyleyebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir