Cahil Cühela

 

 Siber Suç nedir? Detaylı Açıklama

Siber Saldırı kavramına ilişkin, bilişim sistemlerine yapılan ele geçirme, yok etme, bilgi çalma, imha etme, veri değiştirme, sızma, takip etme, istihbarat vb. tabirlerin bütününü oluşturan bir kavramdır biçiminde ifade edilebilir.

Buradaki açıklamamızdan yola çıkarak “Siber Suç” kavramına yönelik açıklamada bulunduğunuzu görebiliyoruz.

Siber Suç” kavramına açıklama yapacak olursak: 

Dijital ortamlarda yasadışı (illegal) olarak yapılan her türlü işlem, siber suçlar kategorisine girmektedir. Siber Suç faaliyetleri daha çok “Black Hat” grubunda yer alan kişilerin kasıtlı olarak yapmış oldukları (zarar verici veya yıkıcı olumsuz etkileri bırakan) her türlü faaliyetleri kapsamaktadır.

Black-Hat grubunda yer alanların amaçları, karşı taraflara kasten zarar verme düşünceleri ile hareket ettiklerini belirtebiliriz. Amaçlarına baktığımız zaman keyfi olarak zarar verme, maddi kazanç sağlama, siyasi veya toplumsal kaos (kargaşa) yaratma gibi yıkıcı etkileri olduğunu görebiliyoruz.

Siber suç kavramını sadece Black-Hat ruhuna sahip olan kişiler ile sınırlandırmak elbette doğru olmaz.  Yukarıda temel olarak bahsettiğimiz gibi Gray-Hat kavramı da aslında “White Hat ve Black Hat arasında kalmış hackerlara tanımlanan bir profil.” Bu cümleden yola çıkarak Gray-Hat ruhuna haiz kişilerinde farkında olmadan veya kasıtlı olarak yukarıda saydığımız dijital illegal suçlara karışabilirler.

 

Konuya daha geniş bir bakış açısını getirecek olursak, bir yakınımızın telefonunu elimize alıp ve web.whatsapp.com üzerinden QR kod tanımla işlemini yaparak mesajlarına erişimi sağlamaya çalışma eyleminin de siber suçlar kategorisine girdiğini söyleyebiliriz. Buradaki işlemi yapan kişinin Hacking ile alakası olmasa bile yaptığı hareket, aslında bir siber suç örneği.

 

 Yaşanmış talihsiz bir örnek: Murat ULUSOY yani Hüseyin AKTAŞ sevgilisinin Whatsapp konuşmalarına bu şekilde (QR kod tanımlama) erişimi sağlamıştı. Kişisel Verilerin Korunma Kanunu İhlal ettiği gerekçesiyle başına belayı alması sonucunda Hüseyin AKTAŞ sevgilisine 8 milyon dolar tazminat ödemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir