Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Yerel SEO. Öteki ismiyle Bölgesel veya lokasyonlu SEO şeklinde ifade edilebilir. Buradaki terim uydurması elbette bize aittir ama uydurmaktan öte gerçeğin ta kendisidir dersek, deyim yerindeyse doğru bir ifade olacaktır. Konuyu uzatmadan soruya cevap verelim.
Yerel Seo üzerine nasıl bir yol izlemeniz gerektiğine dair çok önemli bilgiler vermeye çalışacağız. Bu konumuzda yani yerel Seo nasıl yapılır sorusuna mümkün olduğunca özet bilgi halinde ve okurken sıkılmadan kısa ve öz cümleler ile konu anlatımını yapmaya çalıştık. Burada verilen bilgiler sadece yapmak istediğiniz yerel SEO  konusuna dair ön bilgilerdir. Kendinizi bu alanda verdiğimiz konuya ilişkin varyasyonlar üreterek daha da geliştirebilirsiniz. Tamamıyla sizlerin kendi beyin fonksiyonuza yönelik olarak yerel SEO üzerine çok daha iyi çalışmaları sizlerde sergileyebilirsiniz aslında.

Bölge hedeflemeniz daha dar bir alan olabilir.

Örneğin; istanbul kuruyemiş satışları gibi sadece bir şehri hedefleyebilirsiniz. Yerel hedefleme için yapabilecekleriniz ise şöyle; (örnek sitemiz Kuru-yemis.com veya Kuru-yemis.net farketmez. Sadece örnek)
Başlık ve meta açıklamalarında hizmet sunduğunuz bölgenin ismine mutlaka yer vermek. Örneğin “istanbul kuruyemiş satışları” gibi.
İletişim sayfasında mutlaka adres ve telefon numarası bulundurmak
Eğer birden fazla bölgede hizmet veriyorsanız her birinin adres ve telefonuna footer yani sitenin alt kısmında yer vermeniz gerekir.
Yapılandırılmış veri ile bölgeyi muhakkak ama muhakkak işaretlemek gerekir. 
Yerel içerikler sunmak. Örneğimizdeki; “İstanbul Kuruyemiş Satışları”, “İstanbullular’’ın hafta sonu kaçamağı için en güzel kuruyemiş ürünleri yemelerini sağlamak” gibi içeriklerle kendinizi besleyebilirsiniz.

Hedef bölgenizdeki kullanıcılar için ipuçları sunmak.

  • Google My Business, Yandex, Bing ve Facebook sayfalarına işletmenizi eklemek.

One Comment

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir